YİKÜK Kuruldu !..

713 Defa okundu /

Yurtdışı İlişkiler ve Koordinasyon Üst Kurulu ( YİKÜK ), kuruldu. Türkiye Karate Federasyonu Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını yürütecek üst kurulda, İbrahim Altınova, Kasım Keleş, İlhan Değirmenci,Mustafa Altınok ve Yübeyir Şahin yer aldı.

Türk karatesini dünyaya tanıtmak ve yurt dışındaki Türk karatecileri Milli Takım’a kazandırmak amacıyla federasyon bünyesinde Yurtdışı  İlişkiler ve Koordinasyon Üst Kurulu (YİKÜK) kuruldu. Tüzükte kurulun kuruluş amacı, yurtdışı yapılacak çalışmalar ile Türk sporunun ve Türkiye Karate Federasyonu’nun çıkarlarını koruyarak, TKF’nin ve Türk karatecilerin yurtdışında temsilciliğini yapmak olarak açıklandı.


YİKÜK dünyanın farklı ülkelerinde bulunan Türk spor kulüpleri ile istişarelerde bulunacak ve uluslararası ilişkilerde iletişim ve koordinasyonu sağlayacak. Ayrıca yurtdışındaki yetenekli karateciler tespit edilerek bu sporcuların Türk Milli Takımlarına kazandırılması için çalışılacak. Bu amaç doğrultusunda yurtdışındaki Türk karatecilerin istatistiki verileri toplanarak ‘Bilgi Bankası’ oluşturulacak. Önümüzdeki dönemde Türkiye Karate Federasyonu’nun kurulu olarak YİKÜK çatısı altında dünyanın farklı ülkelerinden temsilcilikler açılması planlanıyor.


Türkiye Karate Federasyonu Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını yürütecek üst kurulda İbrahim Altınova, Kasım Keleş, İlhan Değirmenci, Mustafa Altınok ve Zübeyir Şahin yer aldı.


ÇALIŞMALAR 2013 YILINDA BAŞLADI

Türk karatesini yurtdışında temsil etmek üzere ilk çalışmalar 2013 yılında İlhan Değirmenci öncülüğünde başlamıştı. Değirmenci, İbrahim Altınova ve Kasım Keleş ile birlikte Yurtdışı Türkleri Karate Federasyonu kurmak için büyük çaba gösterdi. Bu yılında başında TKF Başkanı Esat Delihasan’ın yetkilendirmesiyle eski yönetim kurulu üyelerinden Mustafa Altınok, Almanya’da İlhan Değirmenci, İbrahim Altınova ve Kasım Keleş ile bir araya gelerek YİKÜK’ün kurulması ve tüzüğün oluşturulması ile ilgili çalıştı. İsviçre’den Zübeyir Şahin’in de katılmasıyla Kasım ayı başında kurul son şeklini aldı ve tüzüğün yazılması tamamlandı.